ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ДРЕВНІХ ГРЕКІВ, АБО ЯК НАМ ОБЛАШТУВАТИ ЄВРОПУ

Складається парадоксальна ситуація. Географічно Україна знаходиться в Європі, але ми мусимо проситися до Європейського союзу. Там, з огляду на режим Януковича, не дуже хочуть нас бачити, але розуміють, що для всіх буде гіршою ситуація, якщо Україна подасться до Євразійського союзу. Сам же режим Януковича, попри європейську риторику, більше схильний до Євразійського, ніж до Європейського союзу.

За роки радянщини Україна втратила свою роль геополітичного лідера. Навіть будучи засновником ООН, вона не виходила за рамки свого  “покровителя” – СРСР, за яким залишалося останнє слово у внутрішній політиці та на міжнародній арені.

Не усвідомила свого геополітичного лідерства Україна й за роки незалежності. Окремі потуги заявити про себе  на весь голос на кшталт присутності наших миротворців у гарячих точках планети в загальному не відображають потенційних можливостей України стати геополітичним лідером Європи, як, скажімо, Німеччина чи Велика Британія, Франція чи Італія.

Якби ми мали справді українську владу, яка насамперед дбає про національний інтерес, ця роль лише би підсилювалася. Але і в стані опозиції відсутня стратегічна лінія на геополітичну вищість України, так що в разі приходу до влади нинішніх супротивників  режиму Януковича нічого суттєвого в цій царині не зміниться.

За великим рахунком, саме Україна може й повинна диктувати свою волю Європі. Не будемо зараз гадати, що сталось би, якби ми залишили собі ядерну зброю, бо в історії нема умовного способу, а всі розмови навколо цієї теми є чистої води спекуляцією. Зрештою, в нашому війську є стільки “яструбів”, що вони могли би декілька разів спопелити планету, натиснувши на червону кнопку, так що ще невідомо, який варіант був би для нас кращий: мати ядерну зброю чи радіти, що її в нас нема. Унікальність України в тому й полягає, що вона може диктувати волю Європі не з позиції сили, а по-іншому.

Втім, коли я кажу “диктувати волю Європі”, то висловлююсь фігурально. У нинішньому багатовимірному й багатополярному світі доля планети може залежати від однієї держави, яка, здається, й не претендує на роль геополітичного лідера. Саме Україна має потенційні можливості тиску на європейські рішення, вносячи суттєві корективи у світову політику. Проте, допоки ми борсаємося в євразійському болоті, жодного поступу в напрямку до зміцнення ролі геополітичного лідера не буде.

Перш ніж стати геополітичним лідером і нав’язувати свою волю, з якою би рахувалися сильні світу цього, Україні слід закінчити європейські університети. Щоби диктувати свою волю, ми мусимо стати частиною Європи, з її цінностями та пріоритетами, аби потім долати європейський космополітизм і лібералізм, що не є притаманним нашим християнським цінностям і менталітету. Найпростіше було би відгородитися від усіх – і нехай валиться світ! Але це шлях у нікуди, адже жити в цьому світі й бути вільним від нього неможливо.

Закінчити європейські університети означає для України не лише, скажімо, привести судову систему до норм демократії чи позбутися такого огидного явища, як політичні в’язні. Насамперед це значить не приймати євразійських цінностей, пов’язаних з диктатурою й абсолютною владою. Далі мова може йти про прийняття принципів демократії, коли пріоритет надається правам людини. В геополітичній стратегії України цей етап може бути вимушеним, але виправданим – як данина європейському лібералізмові й космополітизму. ( У дужках зазначу, що Європа, скажімо, очікує від нас більш ліберального ставлення до секс-меншин, і мусимо якось з цим дати собі раду). Проте в кінцевому результаті мусимо пристати до принципу “свободи народам”, адже самобутність кожної нації, а не зведення усіх народів до спільного знаменника на кшталт штучно створеного радянського є неодмінною умовою розвитку цивілізації.

Цивілізаційна місія України полягає не лише в облаштуванні Європи. Ми мусимо накидати свої християнські цінності й моральні пріоритети Росії, бо саме вони є запорукою існування планети Земля. Наші устремління мають сягати і світових висот, адже без внутрішньої перебудови тих, хто нині жонглює нашим життям, не можна сподіватися на розвиток цивілізації.

В цьому геостратегічному плані чи не останнє місце відводиться мілітарним складовим. Спроби Гітлера і Сталіна облаштувати планету закінчилися крахом – і добре, що наразі не ядерним. Проте підростають нові гітлери й сталіни, які через свою дурість і амбітність можуть поставити крапку в історії цивілізації. Україна як прадавня цивілізація має чимало інших способів і методів, крім мілітаризму і войовничої сили, аби скерувати розвиток цивілізації в розумне русло. Від нас самих залежить, чи станемо ми Богом обраним народом.

Ще древні греки попереджали нас про підводні течії цивілізації. Зрештою, в історії все повторюється, треба тільки вміти читати Божі знаки.

Пам’ятаємо, що Одисей оминув Сциллу і Харибду (говорячи сучасною мовою, символ тоталітаризму) і “застряг” на основі богині Кірки. Це символ нинішньої ліберальної Європи. І там, і тут панували й панують ситість, спокій, людям фактично уже нічого нового не треба. Але саме на острові Кірки Одісей і його побратими стали перетворюватися на свиней. На таких “свиней” перетворюється нині сита й задоволена Європа. Це чекатиме й Україну, якщо вона відмовиться від високих ідеалів духовності й національної відповідальності.

За таких обставин Україні краще би було, даруйте за грубість, нікуди не “рипатись”, аби не обрости болячками ліберальної Європи. Але перебування в болоті режиму Януковича, який дрейфує до Євразійського союзу, видається ще гіршим. Як Одісей, нам слід втікати з острову Кірки, але в нинішніх умовах усе-таки варто “перезавантажити” Європу, облаштувати її по-своєму. Україна має всі шанси виконати цю геополітичну і геостратегічну роль.

 

Анатолій ВЛАСЮК

ЧИ ВШАНОВУВАТИМУТЬ ПОЛЯКИ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ МУЧЕНИЦТВА КРЕСОВ’ЯН?

11 липня поляки мали би вшановувати День пам’яті мучеництва кресов’ян. Проте ця пропозиція не була підтримана більшістю сенаторів. Натомість вони в своїй ухвалі трагічні події 1943 року на Волині назвали “етнічною чисткою з ознаками геноциду”.

В ухвалі польського сейму сказано, що “9 лютого 1943 року нападом загонів УПА на волинське село Поросля почалася жорстока акція фізичного знищення поляків, яку проводили бандерівська фракція Організації українських націоналістів і Українська повстанська армія”, що “жертвами антипольської акції УПА стали близько 100 тисяч поляків”, що “Сенат вшановує пам’ять всіх поляків, які стали жертвами масових убивств на Волині й інших територіях і висловлює впевненість, що пам’ять про них повинна назавжди  стати частиною польської історичної свідомості”, що “щире єднання” Польщі й України “може бути побудоване тільки на правді й спільному осуді злочинів”.

На жаль, крапка в цій історії ще не поставлена. Останнє слово залишається за Сеймом, і можна лише здогадуватись, яке рішення він прийме.

Польським політикам, які зробили суттєвий крок назад в оцінці подій Волинської трагедії 1943 року, підіграли представники Партії регіонів і комуністи. Вони виступають навіть радикальніше за деяких політиканів сусідньої держави. Їхнє послання сичить ненавистю до українського й неодмінно перекидається місток до сучасних українських націоналістів, чомусь неодмінно пов’язаних лише зі “Свободою”.

За цю ухвалу Сейму проголосувало 55 зі ста сенаторів. Це слід враховувати, що абсолютної більшості ні серед можновладців, ні тим більше серед громадськості у цьому дражливому питанні нема. Але демократична процедура, якої в тім числі дотримується Польща, не дозволяє заплющувати очі й стверджувати, що проблема розв’язана.

Історична формула “Вибачаємо й просимо вибачення!” часів Кучми-Кваснєвського не спрацювала. Нинішній рецидив пов’язаний не лише з радикалізацією у польському й українському суспільствах, на що теж слід зважати. Але скільки би документів з приводу Волинської трагедії 1943 року  щороку не з’являлося на світ Божий, все одно знайдуться негідники, які заробляють на цьому політичний капітал. Адже маємо достатньо свідчень про голодомор як геноцид чи, скажімо, про справжню зловісну роль Сталіна, але супротивники українського й сталіністи торочать своє.

У всіх цих питаннях гору бере політичний, а не історичний і суто людський підхід. При цьому громадськість стає  на бік тієї чи іншої політичної сили через свої прихильність або уподобання, а не може винищитися над тим, що історія – це не дати й ідеологія, а насамперед люди, які стали жертвами геополітичних і геостратегічних розбірок тиранів. Як тільки ми це усвідомимо, все відразу встане на свої місця.

Українська й польська громадськості мають унікальний шанс зупинити процес взаємного несприйняття. Перш за все, цим шансом мали би скористатися політики, але вони продовжують діяти в своїй ідеологічній зашореності, бо громадськість, за великим рахунком, залишається байдужою й не має на них важелів впливу.

Не можна написати спільної українсько-польської історії, бо в наших народів вона різна. Доволі часто ми опинялися по різні боки барикад. На жаль, минуле в багатьох своїх проявах не може нас об’єднати, тому слід дивитися вперед і думати про майбутнє. Спільна боротьба з російським шовіністичним імперіалізмом в його новітній упаковці – євразійстві – зможе допомогти знайти багато спільних точок дотику, як і облаштування Європи, підвищення ролі Польщі й України в розв’язанні світових проблем.

Дні вшанування пам’яті українських і польських жертв не повинні роз’єднувати. Сподіваюся, що полякам усе-таки вистачить мужності не піддаватися на провокації й не встановлювати День пам’яті мучеництва кресов’ян.

 

Анатолій ВЛАСЮК

КРАВЧУК-ЮЩЕНКО-ЯЦЕНЮК (КЛИЧКО, ТЯГНИБОК) ЧИ КУЧМА-2 – ЯНУКОВИЧ-2?


Історія новітнього українського президентства схожа на “зебру”: біла смуга – чорна смуга, “добрий” президент – “поганий” президент. Причому точка зору залежить від того, з якого боку Дніпра дивитися.
Спочатку був “добрий” (чи “поганий”, як для кого) Кравчук, на зміну якому прийшов “поганий” (чи “добрий”, як для кого) Кучма. Відтак розпочався новий цикл: на зміну “поганому” (чи “доброму”, як для кого) Кучмі прийшов “добрий” (чи “поганий”, як для кого) Ющенко. І знову зміна декорацій: замість “доброго” (чи “поганого”, як для кого) Ющенка прийшов “поганий” (чи “добрий”, як для кого) Янукович.
Тут, правда, маємо два нюанси. “Добрі” для одних і “погані” для інших Кравчук і Ющенко з плином часу таки стали “поганими” для більшості, навіть для тих, хто свого часу голосував за них, а Кучма відбув два президентські терміни, чого собі бажає й Янукович.
Якщо Янукович хоче зберегти логіку президентської “зебри”, то опозиція в особі насамперед Яценюка, Кличка і Тягнибока хоче цю логіку поламати. Зрештою, мова йде про президентські вибори, а не футбольний матч, коли вболівальники оцінюють шанси команд за перемогами у попередніх поєдинках. Та навіть у футболі бувають випадки, коли команда, що має більше поразок, виграє у свого іменитого суперника. Особливо коли боротьба йде за Кубок. Президентські вибори – той же Кубок чи, якщо хочете, Булава з великої літери. Так що опозиція має всі шанси поламати логіку президентських протистоянь.
Мабуть, ні в кого не викликає сумнівів той факт, що президентська гонка вже формально розпочалася. Відомі й основні її гравці. З одного боку, це Віктор Янукович, з іншого – Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок. Суттєві корективи в президентську кампанію могла би внести Юлія Тимошенко, але навряд чи зараз хтось зможе серйозно спрогнозувати, що її допустять до виборів.
Можна говорити про позитивні й негативні моменти того, коли партія влади має єдиного кандидата в президенти. Плюс для неї в тому, що навколо Віктора Януковича гуртуються всі, хто ще не позбувся радянських стереотипів і на дух не переносить будь-яку опозицію. Мінус у тому, що якщо стануться будь-які передбачені Конституцією України форс-мажорні обставини і Віктор Янукович не зможе виконувати обов’язки президента, а, значить, балотуватися на другий термін, – то партія влади опинититься в ще гіршому становищі, ніж нині перебуває опозиція.
Навряд чи так відразу вам вдасться назвати прізвище людини, яка могла би замінити Януковича. Ні, звичайно, можна буде говорити про декілька більш чи менш значимих фігур, але все залежатиме від того, чия позиція з усіх груп впливу всередині Партії регіонів візьме гору. Тоді нинішнє протистояння за лідерство всередині опозиції видасться дитячою забавкою.
Щось подібне ми спостерігаємо нині навколо посади Азарова. Вже давно кажуть, що йому пора у відставку, але Янукович ще роздумує. Спочатку фаворитом у прем’єрській гонці вважали Арбузова, але щось не склеїлося, бо одна справа сидіти в затишному кабінеті керівника Національного банку й розуміти, що гроші потребують тиші, а зовсім інша – брати на себе відповідальність, у тім числі насамперед публічну, за розв’язання економічних і соціальних проблем. Потім заговорили про Близнюка, колишнього донецького міського голову і міністра ЖКГ. Цю людину найбільше сприймав Янукович, і вирішальну роль тут відігравали радянські стереотипи. Але ж на посаді прем’єр-міністра треба насамперед працювати в поті чола і розв’язувати ті ж економічні та соціальні проблеми, а тут навіть на посаді міністра Близнюк не зміг себе яскраво проявити. Тепер пальму першості ніби віддають Вілкулу, колишньому голові Дніпропетровський облдержадміністрації й нинішньому віце-прем’єрові, але й тут багато що вилами по воді писано.
Свій вибір щодо зміни прем’єр-міністра, причому неочікуваний, як у випадку зі спікером парламенту, коли ним несподівано для непосвячених став Рибак, Янукович може зробити вже у липні чи серпні цього року. Йому потрібен сильний прем’єр, аби не відволікати своєї уваги від президентської гонки. Міг би підійти, за президентською логікою, міністр внутрішніх справ, але для розв’язання економічних і соціальних проблем слід мати під боком технаря, який не має президентських амбіцій і здійснював би в цих непростих умовах управління в ручному режимі. Залишати ж на посаді Азарова – значить, цілеспрямовано й методично знижувати свій рейтинг, бо розв’язання економічних проблем, а, значить, підвищення соціальних стандартів Януковичу сьогодні потрібні, як ніколи.
У цивілізованих демократичних країнах мова би вже давно зайшла про коаліційний уряд. Треба думати про державу, а не президентські перегони. Проте ні Янукович, ні опозиція ще не доросли до розуміння цього. У нас це питання, звісно, не стоїть на порядку денному. Хоча, можливо, якби Янукович частіше зустрічався з лідерами опозиції й це увійшло би в повсякденну практику, то після завершення періоду взаємних образ і ультимативних вимог одне до одного, можна було би, власне, поговорити й про коаліційний уряд.
Колишні заяви опозиції щодо категоричного заперечення свого входження до коаліційного уряду могли би бути знівельовані, бо на кону – економічна, а, значить, і політична незалежність держави. На тлі фактично програшної кампанії “Вставай, Україно!” це був би сильний хід опозиції. Хто, як не Арсеній Яценюк, розуміє критичні виклики нинішньої економічної ситуації в Україні. Попри весь його популізм і “погрози” режиму Януковича він би міг підставити своє плече цьому уряду – звісно, якщо будуть суттєві поступки з боку Януковича. Звільненням Юлії Тимошенко ці поступки мали би лише початись, а не закінчитись.
Проте ми всі розуміємо, що Янукович на жодні суттєві поступки опозиції не піде, так що нічого й думати про коаліційний уряд. Швидше Україна загине в економічному та соціальному хаосі, ніж Янукович поступиться принципами. Він навіть комуністів на гарматний постріл фактично не підпускає до уряду, хоча ті виручають його у найбільш критичні моменти. Уявити, що Яценюк чи Соболєв будуть замість Азарова – це можна нафантазувати в якомусь крутому детективі. Все-таки економічні та соціальні проблеми Янукович намагатиметься розв’язати частково за рахунок Європейського Союзу, частково – за рахунок Митного союзу, а частково – за рахунок Міжнародного валютного фонду. Проте вже восени цього або на початку наступного року йому доведеться серйозно подумати про коаліцію, адже перестановки в уряді, “перетрахування”, як каже незабутній Олександр Лукашенко, нічого не дадуть.
На жаль, опозиція теж серйозно не переймається економічними та соціальними проблемами. Говорити – не плуга перти. Поки товстий схудне – худий здохне. Поки згине режим Януковича, мільйони українців житимуть, як жебраки, а в кращому випадку – виїдуть за кордон на заробітки. Мова йде не про те, що слід поступитися принципами, а про те, як вижити Україні. Проте опозицію більше цікавить, хто ж стане лідером і претендуватиме на президентську булаву.
Хто би там що не казав, але я твердо дотримуюся думки, що чим раніше опозиція висуне єдиного лідера, тим більшими будуть шанси усунути від влади Януковича.
Зі злиттям у “Батьківщині” Фронту змін, партії “Реформи і порядок”, а також частини Народного Руху України про свої президентські амбіції фактично заявив Арсеній Яценюк, хоча формально пальму першості передали Юлії Тимошенко. Це було зроблено на тлі соціологічних опитувань, коли фактичним лідером серед опозиціонерів ставав Віталій Кличко, який, за деякими даними, навіть випереджав чинного президента.
Усім зрозуміло, що опозиції не з руки робити Віталія Кличка єдиним лідером. “Батьківщині” та “Свободі” це не вигідно. З одного боку, “Батьківщина” не для того нарощувала м’язи, зливала до себе партії, аби на рівному місці поступитися лідерові УДАРу. З іншого, “Свобода” швидше підтримає Яценюка, ніж Кличка, з багатьох причин. Останній, на думку націоналістів, веде невиразну політику щодо українства. Йому й досі згадують, скажімо, недвозначні вислови в Москві про українську мову. Спікер УДАРу Едуард Гурвіц на шоу в Савіка Шустера постійно “мочить” “Свободу” з приводу і без (як, зрештою, і комуністів), хоча свого часу, будучи міським головою Одеси, надав ім’я Романа Шухевича одному з провулків. “Свободі” легше домовитись у питаннях націєтворення з Яценюком, хоча б з огляду на те, що його дядько, Петро Мірчук, був ідеологом українського націоналізму і написав два десятки книг на цю тему, в тім числі й про ОУН і УПА. Хоча Яценюк привселюдно не артикулює український націоналізм, це можна віднести до його тактичного маневру, аби не відштовхувати потенційних виборців.
Звичайно, “Батьківщині” та “Свободі” можна чекати на зниження рейтингу Віталія Кличка, але ніхто не заперечуватиме той факт, що лідера УДАРу рівномірно підтримують Захід, Схід, Центр і Південь України, тоді як основний електорат Яценюка, а тим більше Тягнибока фактично сконцентрований на Заході і в Центрі. Віталій Кличко чи не вперше в історії вітчизняної політики стає всеукраїнським лідером. Звичайно, можна стати президентом, коли тебе підтримує Захід, як Ющенко, або коли тебе підтримує Схід, як Янукович, але що з цього виходить, ми бачимо самі. Жодному політику на всеукраїнському рівні не вдалося об’єднати державу. У Віталія Кличка є потенційні можливості для цього. Можливо, його рейтинг сьогодні ще недостатній для того, аби по-справжньому змагатися за президентську булаву, але все залежатиме від мудрості партнерів по опозиції.
Олег Тягнибок, а вслід за ним і Юлія Тимошенко можуть, звичайно, мріяти про те, що в другому турі президентських виборів зійдуться опозиціонери, але я найбільше боюся повторення варіанту 1999 року, коли замість Кучми супротивником Януковича опиниться той же Симоненко.
І це можливо принаймні з двох причин.
По-перше, економічна ситуація, а, значить, соціальні стандарти погіршуватимуться. За таких обставин знервований електорат відвертається і від партії влади, і від опозиції, здаючись без бою в полон комуністам.
По-друге, не варто очікувати, що лише Яценюк, Кличко і Тягнибок з табору опозиції заявлять про свої президентські амбіції. Гриценко, Луценко, Катеринчук й інші відбиратимуть відсотки у єдиного кандидата від опозиції, дезорієнтуючи електорат, адже топтатимуться не на виборчому полі Януковича. Ющенко знову може здійснити свої загарбницькі рейди Західною Україною, агітуючи “проти всіх”, а, значить, за Януковича. Королевська вкотре обіцятиме тисячу євро зарплати і п’ятсот євро пенсії. Ляшко закликатиме брати владу на вила. Порошенко позиціонуватиме себе як успішного підприємця, здатного вивести Україну із кризи. А Куйбіда з Кармазіним, які разом з іншими гетьманами і гетьманчиками сплять і бачать себе в кріслі найвищої посадової особи України? А ще скільки клоунів від політики знайдемо в президентському списку! І жоден, окрім, можливо, Симоненка, не відбиратиме голосів у Януковича. А владі цього й треба, аби вкрай дезорієнтувати виборця. Чи можете ви уявити “свободівця”, який би голосував за Симоненка? Він просто не прийде на вибори, бо й за Януковича йому голосувати не з руки. І тут вступають у силу адмінресурс, махінації на всеукраїнському рівні з єдиною метою – забезпечити Януковичу перемогу.
Виборець України має звикнути до єдиного опозиційного кандидата в президенти, а не вибирати його в другому турі. Не зачаровуватись ним, щоби потім не розчаровуватись. Не робити собі з нього кумира, як сказано в Біблії. Ми повинні знати, що єдиний кандидат іде саме від опозиції і представляє інтереси не лише власної політичної сили, не лише інтереси інших опозиційних партій, а й усього українства, налаштованого проти Януковича. Це має бути всенародний вибір із взаємними зобов’язаннями ще на стадії президентської кампанії.
Якщо це буде Яценюк, то не лише “Батьківщина”, а й УДАР і “Свобода” повинні щиро переконувати свій електорат у правильності вибору єдиного опозиційного кандидата в президенти. Якщо це буде Кличко, то це саме мають робити не лише УДАР, а й “Батьківщина” і “Свобода”. Зрештою, аналогічними мають бути дії опозиціонерів, якщо з’ясується, що найвищий рейтинг усе-таки в Олега Тягнибока.
Літо обіцяє бути спекотним. І не лише за прогнозами синоптиків. “Диригент” Партії регіонів Михайло Чечетов нещодавно заявив про “законсервовані тушки” “Свободи”, про потенційні “тушки” в УДАРі, про “тушки” як доконаний факт у “Батьківщині”. Мабуть, з початком нового політичного сезону ми справді побачимо пошматовані лави опозиції. Що цьому, крім гасел, протиставлять Яценюк, Кличко і Тягнибок? Адже якщо “тушка” з’являється в “Батьківщині”, то це удар по всій опозиції. Чи має опозиція важелі впливу проти бульдозера Партії регіонів? Чи зможе Юлія Тимошенко внести вирішальний внесок у боротьбу опозиційних сил проти режиму Януковича, якщо президент усе-таки наважиться звільнити її з ув’язнення, чи її голос розчиниться у новітніх проектах і балаканині, як це сталося, на жаль, з Луценком, на що й розраховував, мабуть, Янукович, відпускаючи його?
І все-таки на президентських виборах я маю намір голосувати за Юлію Тимошенко. Я думаю, що за цей час не лише світова спільнота визріє до цього, а насамперед українці зрозуміють, хто є справжнім лідером у боротьбі з режимом Януковича. Проте я проголосую за Юлію Тимошенко лише за двох обставин. По-перше, коли переконаюсь, що вона хоче змінити Систему, а не просто прийти до влади. А, по-друге, коли буду впевнений, що вона не мститиме Януковичу і його команді, а виступатиме за Справедливість.

Анатолій ВЛАСЮК